Recension - Skiva
Hela ”Declaration Of War” är en enda lång nostalgitripp. Gubbarna i
Mean Streak älskar sin metal från 80-talet och det hörs. Låtmaterialet är förvisso eget, men hela skivan känns som en NWOBHM-spegel där ingenting tillåts att gå förlorat.
Bakom det mesta av låtmaterialet står basisten Peter Andersson som också producerat hela kalaset hemma i trygga Downland Studios i Skövde. Han kan sina saker, både vad gäller studioarbetets tålmodiga rattande som hur metalkartan såg ut under det där 80-talet. Många år i gemet och åtskilliga gig med coverbandet
Only Maiden har satt sina spår. ”Declaration Of War” bjuder på robust spelad heavy metal som är så väl kraftfull som melodiös. Helt i linje med vad idoler som
Iron Maiden och
Mötley Crüe skulle ha diggat.
Liksom för att stryka under att det här är en sjuhelsikes heavy metal-platta har låtarna dessutom fått klatschiga titlar som (håll i er nu!)
Crimson Sky,
Brothers Til The End och
Sons Of Metal. Behöver jag nämna att
Dream Evils egen förkämpe, producenten Fredrik Nordström, har mixat kalaset?
Jag gillar den uppriktiga kärleken till heavy metal som verkligen lyser igenom här, även om jag kanske tycker att staplandet av klyschor blir lite väl påtagligt bitvis. Är det något jag har problem med är det emellertid sångaren Andreas Lagerin (eller Andy La Guerin som han så tjusigt omnämner sig själv i det här sammanhanget). Han låter som att han ska bajsa på sig lite för ofta för att det ska vara riktigt klädsamt.

Relaterat
Mean Streak (2009-01-01)
Kommentera
Rogga, 2011-01-30 19:42:26 (217.174.67.70)
Hela bandet ser skitnödigt ut live dessutom.